Sztyblety to skórzane buty na płaskiej podeszwie, które mają cholewkę sięgającą ponad kostkę, a także gumę po bokach, co umożliwia ich swobodne zdejmowanie i nakładanie. Komfort noszenia okazuje się być w tym przypadku zdecydowanie odczuwalny. Obuwie, o którym mowa, pierwotnie używane było w jeździectwie – wysokość cholewki była optymalna ze względu na zapobieganie powstawaniu otarć. Początkowo sztyblety wykorzystywano w sporcie, a konkretnie w jeździectwie.

Dziś jednak uznaje się je za obuwie wyjątkowo uniwersalne i nosi w rozmaitych okolicznościach, a także o różnych porach roku. Nie da się jednak ukryć, że wspomniany rodzaj butów to znakomity wybór szczególnie na jesień. Stosunkowo wysoka cholewka sprawia, że siąpiący deszcz nie moczy stopy. Co więcej, dobrze zaimpregnowane skórzane obuwie nie powinno przepuszczać wody, a to niewątpliwie ważne – szczególnie gdy spędza się wiele godzin poza domem i nie ma się szans na ewentualną zmianę obuwia.

Buty zakrywające stopę zapewniają więc nie tylko wygodę, ale także ciepło. Sztyblety wykonane ze skóry to pełne obuwie, które czasami posiada dodatkowe ocieplenie, dzięki czemu nawet wówczas, gdy temperatura się obniża, możemy cieszyć się ciepłem, miękkością i wygodą. To znakomity wybór zarówno na co dzień, jak i od święta, gdy decydujemy się na przywdzianie nieco bardziej eleganckiego stroju. Gdy nadchodzi jesień i warunki pogodowe zdecydowanie nie rozpieszczają, skórzane sztyblety okazują się być znakomitą metodą na poprawę samopoczucia.