Buty wizytowe to absolutne „must have” w szafie każdego człowieka. Wielu z nas nie sięga po nie zbyt często, jednak przynajmniej kilka razy w roku nadchodzi pora na wydobycie ich z pudełka albo jakiegokolwiek innego miejsca, w jakim są przechowywane. Mimo że obuwie wizytowe nosi się stosunkowo rzadko, ogromne znaczenie ma jego właściwy dobór, przy czym chodzi tutaj nie tylko o wygląd, ale również o rozmiar. Rozmiar buta to, technicznie rzecz biorąc, po prostu długość wkładki.

Warto jednak pamiętać o tym, że obuwie wizytowe dość często zwęża się w okolicy nosków, dlatego też trudno jest dokonać wyboru bez przymierzania, czasami nawet kilkakrotnego. Co ciekawe, w doborze obuwia o idealnym rozmiarze sprzymierzeńcem lub wrogiem może okazać się… pora dnia. Dlaczego? Chodzi o to, że rano stopa jest jeszcze wypoczęta, a to oznacza, że próżno wypatrywać na niej opuchlizny. Sytuacja zmienia się popołudniu lub wieczorem, w związku z czym dobrze jest przymierzać buty o późniejszych porach.

But, który rano idealnie leży na naszej stopie, wieczorem może okazać się odrobinę za ciasny. Kupując buty wizytowe, należy kierować się przede wszystkim własnymi odczuciami – nie tylko jeśli chodzi o względy estetyczne, ale również w kontekście doboru odpowiedniego rozmiaru, oceniania miękkości czy dopasowania obuwia do kształtu stopy. Wszelkie wątpliwości pomoże z pewnością rozwiać wykwalifikowany sprzedawca lub doradca. Jeśli pomimo przestrzegania najważniejszych zasad wybierzemy źle, pamiętajmy, że zawsze możemy wymienić zakupione buty.