Czy obuwie sportowe i rekreacyjne to dokładnie to samo? Wspomniane pojęcia nazywają coś podobnego, jednak można wskazać w tym przypadku sporo różnic.

Buty sportowe przeznaczone są do nieco bardziej „ambitnego” użytku, w związku z czym muszą być trwałe, solidne i wytrzymałe, natomiast obuwie rekreacyjne powinno umożliwiać wykonywanie rozmaitych aktywności, które ze sportem wyczynowym mają jednak niewiele wspólnego.

Buty sportowe, jak każde inne, powinny być dostosowane do rozmiaru i budowy konkretnej stopy – tak, by nie zwiększać ryzyka pojawiania się uszkodzeń i kontuzji.

Niezmiernie istotna jest również ich struktura, dostosowana do pozycji, jakich przyjmowanie wymusza uprawianie danej dyscypliny sportowej.

Buty do biegania zbudowane są inaczej niż te, w których gra się w piłkę nożną i różnią się również od obuwia, w którym gra się w koszykówkę albo w hokeja – warto wybrać takie buty, które zapewniają największe bezpieczeństwo i komfort ze względu na wielokrotne powtarzanie pewnych ruchów.

Jeśli chodzi o obuwie rekreacyjne, wymagania są zdecydowanie niższe, ponieważ mniejsze jest obciążenie stóp, kręgosłupa oraz innych części ciała, które mogą ucierpieć podczas wyczynowego uprawiania sportu.

Sporadycznie podejmowany i nieszczególnie intensywny wysiłek nie jest tak kontuzjogenny jak odbywanie regularnych i trudnych treningów.

W przypadku obuwia rekreacyjnego największe znaczenie ma komfort, ponieważ jego brak może odebrać wszelką przyjemność z podejmowania może niezbyt dużego, ale jednak wysiłku fizycznego.