Czy istnieją buty na tyle uniwersalne, by można było nosić je w skrajnie różnych warunkach – od upałów po mrozy? Odpowiedź na tak sformułowanie pytanie jest złożona, jednak należy uznać za pewne, że nie można z góry powiedzieć „nie”.

Za obuwie do zadań specjalnych wypadałoby uznać na przykład buty trekkingowe.

Obecność specjalnej membrany sprawia, że w tego rodzaju bucie stopa oddycha, a jednocześnie nie musi stykać się z wilgocią panującą na zewnątrz.

Poza tym wysokiej jakości materiały, z jakich wykonuje się buty trekkingowe, tworzą coś w rodzaju warstwy izolacyjnej, dzięki której stopa zimą zanadto nie traci ciepła, a latem nie przegrzewa się pomimo wysokich temperatur.

Dzięki podobnym właściwościom buty trekkingowe wysokiej jakości znakomicie spisują się zarówno latem, jak i zimą, a także wiosną i jesienią.

Uniwersalne buty to także sneakersy, które co prawda trudno uznać za obuwie na każdą porę roku, ale na znaczną jego część – już tak.

Jeśli zima jest bezśnieżna i stosunkowo ciepła, obuwie, o którym mowa, może okazać się nie tylko ładne i wygodne, ale także ciepłe i przystosowane do aktualnie panujących warunków atmosferycznych.

Nie da się jednak ukryć, że najbardziej uniwersalny rodzaj obuwia to buty trekkingowe, dzięki którym możemy nie tylko wędrować po górach – zaśnieżonych (doczepienie raków to duże ułatwienie) lub zupełnie suchych, ale zdołamy także poruszać się w mniej „dzikich” okolicznościach przyrody i to o rozmaitych porach roku.

Należy tylko wybrać i zakupić odpowiedni model.